آشنایی با اصطلاحات پرکاربرد فرودگاهی 

آشنایی با اصطلاحات پرکاربرد فرودگاهی 

تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۹/۰۲

ایرلاین (Airline)


زمانی که برای خرید بلیط وارد یک شرکت هواپیمایی می شوید اولین چیزی که کانتر مربوطه ممکن است از شما سوال کند درباره ایرلاین شماست.
اینکه مایل هستید با چه ایرلاینی سفر کنید.
به خط هوایی یا شرکت هواپیمایی ایرلاین گفته می شود.
مانند ماهان ایرلاین، ترکیش ایرلاین. هر شرکت هواپیمایی قوانین مربوط به خود را دارد.
مثلا شرکت های هوایی مختلف قوانین متفاوتی برای حمل حیوان خانگی وضع کرده اند.
بنابراین بهتر است قبل از سفر مقررات ایرلاین خود را به دقت مطالعه بفرمایید و با اصطلاحات فرودگاهی آشنا باشید.

فلایت (Flight)


فلایت همان پرواز شماست و دارای شماره ی مخصوص به خود است. به سفر بین مبدا و مقصد فلایت گفته می شود. زمانی که در فرودگاه هستید و پرواز شما قصد حرکت دارد، با خواندن شماره پرواز که بر روی بلیط درج شده است اعلام می کنند که پرواز شما در حال حرکت است و باید از گیت مربوطه عبور کنید.

گیت (Gate)


یکی از پرکاربردترین کلمات فرودگاهی اصطلاح گیت است.
شماره گیت روی کارت پرواز شما ذکر می شود و برای سوار شدن به هواپیما باید از گیتی که شماره آن روی کارت پروازتان نوشته شده است عبور کنید.
دقت داشته باشید که در فرودگاه چندین گیت وجود دارد و برای سوار شدن به هواپیما باید از گیت مخصوص به خود که شماره آن روی کارت پروازتان نوشته شده است عبور کنید.

لی اوور (Layover)


به توقف هواپیما بین راه لی اوور می گویند. گاهی مدت پرواز بسیار طولانی است و هواپیما بین راه توقف دارد. گاهی مسافران باید از هواپیما خارج شوند و دوباره برای رسیدن به مقصد سوار هواپیما شوند. گاهی این توقف بین راهی ممکن است  چند ساعت زمان ببرد و مسافران باید چند ساعتی را در فرودگاه منتظر بمانند و گاهی توقف بیشتر از چند دقیقه نیست. در هر صورت اصطلاح لی اوور به توقف هواپیما در مسیر گفته می شود.

ترمینال (Terminal)


ترمینال مسافربری نیز یکی از اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه است. ترمینال را نباید با فرودگاه اشتباه گرفت. ترمینال ساختمانی است که مسافران برای سوار و پیاده شدن از هواپیما وارد آن می شوند. گاهی یک فرودگاه چندین ترمینال دارد، که تعدادی از آن مربوط به پروازهای داخلی و تعدادی از آن به پروازهای خارجی اختصاص دارد.

دیپارچر (Departure)


به خروج هواپیما از فرودگاه دیپارچر گفته می شود. در سالن فرودگاه تابلویی وجود دارد که نام و شماره پروازهای خروجی از فرودگاه را ثبت می کند. همچنین در این تابلو پروازهایی را که به فرودگاه می نشینند نیز مشاهده می کنید.

ارایوال  (Arrival)


زمان رسیدن هواپیما به فرودگاه را ارایول می گویند و در مقابل دیپارچر قرار دارد. در تابلوی فرودگاه نیز زمان ارایول پرواز نشان داده می شود و شما متوجه می شوید که پرواز مسافر شما به زمین نشسته و می توانید برای استقبال از او بروید.

چک این (Check in)


مرحله سوار شدن به هواپیما را چک این می گویند. برای سوار شدن به هواپیما باید مدارک لازم را به مسئولین ایرلاین نشان دهید. مانند بلیط هواپیما، پاسپورت و ویزا و پس از بررسی های لازم شما مجاز به ورود به هواپیما خواهید شد.

بوردینگ (Boarding)


زمانی که مسافران در حال سوار شدن به هواپیما هستند هواپیما در حال بوردینگ است. این اصطلاح به معنی سوار شدن مسافران به هواپیما می باشد.

لاست اند فاند (Lost & found)


احتمالا در فرودگاه تابلوی لاست و اند فاند را دیده اید. این بخش در فرودگاه به اشیای گم شده اختصاص دارد. اگر چمدان یا وسیله ای را که همراه داشته اید را در طی جابه جایی و تحویل  به بخش بار گم کرده اید می توانید به این بخش مراجعه نمایید.

وان وی (One way)


به بلیط یک طرفه وان وی می گویند. در واقع زمانی که بلیط رفت و برگشت تهیه نمی کنید بلیط شما یک طرفه یا وان وی است. در مقابل بلیط وان وی بلیط ریترن است که به بلیط بازگشت شما از مقصد به مبدا گفته می شود. زمانی که بلیط رفت و برگشت را یکجا تقاضا می کنید به این بلیط  round ticket  گفته میشود.

فریت بار (Freight)


مسافرینی که بار آنها بیش از حد مجاز است می توانند برای سوار شدن به هواپیما از فریت بار جهت ارسال وسایل خود استفاده کنند.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطلب مرتبط

تعیین کیفیت متن ترجمه شده

تعیین کیفیت متن ترجمه شده

با ما گفتگو کنید